Ostatnia aktualizacja:

Kannabichromen - czym się wyróżnia i jakie ma zalety zdrowotne?

Samuel

Jednym z najmniej docenianych kannabinoidów naturalnie występujących w nasionach konopi jest kannabichromen. Ten organiczny związek chemiczny pod względem strukturalnym jest bardzo podobny do innych substancji należących do grupy fitokannabinoidów. W rzeczywistości jednak może poszczycić się wieloma zaletami, dzięki którym zasługuje na szczególne zainteresowanie.

Czym dokładnie jest kannabichromen, określany jako CBC?

Jest to związek posiadający w swojej budowie dwa stereoizomery, który powstaje z kwasu kannabigerolowego. Chociaż nie należy do najpopularniejszych kannabinoidów, to badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że może mieć wiele cennych właściwości medycznych. Kannabichromen znajduje się na drugim miejscu w składzie konopi, występując głównie w jej liściach oraz kwiatostanach. Zdaniem badaczy najliczniej jest obecny w gatunku Cannabis sativa.

Jakie zalety zdrowotne wykazuje kannabichromen?

Przede wszystkim ten organiczny związek chemiczny nie wywołuje efektu odurzającego i psychoaktywnego. Zamiast tego ma działanie antyoksydacyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwdepresyjne. Doskonale radzi sobie nie tylko z dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza tymi wywołanymi przez uszkodzenia nerwów, ale także z przewlekłym zapaleniem jelit, migreną oraz trądzikiem. Co ciekawe, skutecznie zwalcza również niebezpieczne bakterie, w tym między innymi E. coli oraz gronkowca. Kannabichromen ponadto przyczynia się do zwiększenia żywotności komórek nerwowych, usprawniając tym samym funkcjonowanie mózgu.