Ostatnia aktualizacja:

THC być może wyleczy Parkinsona

Samuel

THC, czyli 9-tetrahydroksykannabidiol należy do psychoaktywnych związków, które mają zastosowanie w lecznictwie. To głównie za jego przyczyną marihuana powoduje pozytywny skok nastroju i oddziaływuje na układ nagrody i kary w mózgu, przez co uprawa konopii jest zakazana. Nie oznacza to jednak, że THC jest czystym złem. Jak wskazaują najnowsze badania, THC ma rewelacyjny wpływ na choroby autoimmunologiczne, takie jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy Parkinsona. Okazuje się, że niweluje spastyczność mięśni, odbudowuje komórki mózgowe, odżywia nerwy i poprawia ich funkcjonalność.

Jak działa THC?

THC w marihuanie może leczyć objawy choroby Parkinsona i wstrzymać postęp choroby, a nawet wywołać remisję. THC oprócz tego, że wywołuje euforię, wykazuje też własności antyzapalne i przeciwbólowe. W przypadku choroby autoimmunologicznej, niezwykle ważna jest pierwsza z wymienionych właściwości. Chodzi o to, że u podstaw rozwoju parkinsonizmu leżą stany zapalne powstające w mózgu czy w nerwach. Układ immunologiczny omyłkowo uznaje nerwy za wroga, dlatego też wywyłka komórki odpornościowe do nerwów, które je zabijają. Stąd właśnie biorą się drżenia, maskowata twarz i spowolnienie ruchowe. THC wyłapuje szkodliwe cząstki oraz modyfikuje pewne zasadowe białka, co prowadzi do zatrzymania procesów zapalnych. W ten sposób choroba może się na pewnym etapie zatrzymać. Ponadto, THC może sprzyjać podziałom nowych komórek mózgu.

Czy THC można dostać legalnie?

THC z uwagi na to, że jest związkiem psychoaktywnym, nie jest dostępny legalnie. Obecny jest tylko w marihuanie. Spore jego ilości znajdują się w cannabis indica, których nie można hodować w Polsce. Ponieważ w pozytywny sposób oddziaływuje na układ nerwowy, dopuszczono go do obrotu. Obecny jest zatem, w Sativexie - leku, który łagodzi stany zapalne, ból i spastyczność mięśni. Od niedawna lek dostępny jest w Polsce, ale tylko na receptę.

Dlaczego uprawa konopii jest zakazana w Polsce?

Chodzi o to, że począłby kwitnąć rynek narkotyczny. Z resztą "co za dużo, to niezdrowo" - tutaj powidzenie sprawdza się znakomicie. Żadna substanacja, która umożliwia pobudzenie układu nagrody i kary nie jest dobra dla naszej psychiki. Zaiste znalazłby się ktoś, kto by ostro przeholował, a tym samym mógłby uczynić rzeczy, których w zachowaniu trzeźwości by nie popełnił... Tak czy tak, nasiona konopii można dostać legalnie, np. przez Internet. Oczywiście, transakcja musi być zabezpieczona hasłem "sprzedajemy w charakterze kolekcjonerskim". Wówczas wszystko odbywa się legalnie, zgodnie z prawem. Nasiona konopii są bardzo wartościowym towarem, dlatego też sprzedaje się je na sztuki, a nie na kg.