Ostatnia aktualizacja:

Wykorzystanie konopi w leczeniu nowotworów

Samuel

Rak to jedna z najgorszych chorób, które mogą przydarzyć się człowiekowi. Leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne, a nawet jeśli zakończy się sukcesem, to i tak kilka długich miesięcy mamy całkowicie wyjęte z życiorysu. Czy konopie mogą okazać się pomocne w leczeniu raka?

Stosowanie konopi w procesie leczenia nowotworów

Badania pokazują, że stosowanie konopi może znacząco zmniejszyć dyskomfort wywołany leczeniem za pomocą chemio- i radioterapii. Kannabioidy zmniejszają ogólne osłabienie organizmu i pobudzają apetyt. W ostatecznych chwilach można wykorzystywać je także do zmniejszania świadomości umierającego organizmu, w momencie gdy leczenie jest już niemożliwe.

Zastosowanie przeciwnowotworowe konopi

Okazuje się również, że konopie są w stanie zmusić komórki nowotworowe do samobójstwa, nie oddziałując jednocześnie negatywnie na komórki zdrowe. Zmniejszają także tempo rozmnażania się komórek rakowych odcinając im dostawy energetyczne, a także zapobiegają przerzutom.

Czy konopie na pewno pomagają w leczeniu raka?

Przytoczone wyżej informacje są na razie wynikami szczątkowych badań, które wymagają jeszcze potwierdzenia kolejnymi testami. Lekarze są dość sceptyczni, ale nie wykluczają, że po dokładniejszym przebadaniu wpływu kannabinoidów na organizm, okaże się, że konopie są skuteczne.

Sytuacja prawna w Polsce

Uprawianie marihuany jest obecnie nielegalne, ale kolekcjonowanie nasion jest w pełni dozwolone i nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi. Nasiona możemy kupić na sztuki w specjalistycznych sklepach.